VEIN TRIO

Michael Arbenz – piano,

Florian Arbenz – perkusja,

Thomas Lahms – kontrabas

VEIN Trio ze szwajcarskiej Bazylei to, według Johna Fordhama z brytyjskiego Guardiana, jeden najbardziej ekscytujących zespołów w Europie. Grupa wypracowała sobie godną pozazdroszczenia renomę wśród fanów jazzu, tak za różnorodność stylistyczną i techniczną maestrię, jak i za misterne melanże europejskiej klasyki kameralnej z dreszczem i energią finezyjnych jazzowych improwizacji. Wszyscy trzej członkowie mają klasyczne wykształcenie i wspólnie kształtują swą muzykę, tworząc płynne, kosmopolityczne brzmienie.

VEIN istnieje od 2006 roku i ma na swoim koncie osiem płyt CD, oraz liczne koncerty w Europie. Od swych początków grupa wydaje nowy album praktycznie co roku i współpracuje z konstelacją solistów takich, jak puzonista Glenn Ferris, czy saksofoniści Greg Osby, Dave Liebman i Andy Sheppard. Oryginalne kompozycje tercetu są autorstwa wszystkich trzech muzyków, a balansują je aranże utworów klasycznych i klasyków jazzu, jak na przykład na cenionym albumie „VEIN Plays Ravel“ z 2017 roku.

Podczas ich koncertu w Łomży usłyszymy fragmenty ostatnich płyt w których odnajdziemy połączenie wielu nurtów, zarówno klasycznego jak i współczesnego jazzu – muzykę iskrzącą się energią i humorem jednak nie pozbawioną subtelności oraz wyrafinowania.