NJF 2021

autor plakatu: PIOTR SŁAWIŃSKI

Nieco wcześniej niż zwykle – ze względu na groźbę pandemii – w dniach 9-10 października odbył się w Łomży XIV Novum Jazz Festival. Jak co roku – najważniejszym punktem tej imprezy jest konkurs nazwany „Nowa Nadzieja Jazzu”. Do finału konkursu zakwalifikowanych zostało 12 młodych muzyków. Ostatecznie przyjechało do Łomży 11 finalistów z największych ośrodków muzycznych w Polsce. Jury po przesłuchaniu finalistów w dniu 10 października, postanowiło przyznać:
I nagrodę: Bartłomiejowi Leśniakowi – fortepian
II nagrodę ex aequo: Adamowi Bławickiemu – saksofon i Mateuszowi Kaszubie- fortepian

III nagrodę: Katarzynie Schmidt – Przeździeckiej – gitara basowa
jury postanowiło również przyznać dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Klaudia Anna Kaczyńska – wokal i Krzysztof Kuśmierek – saksofon
Jury jednogłośnie podkreśliło bardzo wysoki poziom tegorocznego konkursu Novum Jazz Festival
Skład jury:
Piotr Damasiewicz
Mirek Dziewa
Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk
Marek Konarski
Mike Parker (USA)
Jerzy Stelmaszczuk
Sekcję akompaniującą Finalistom konkursu tworzyli:
Jacek Szwaj – fortepian
Damian Kostka – kontrabas
Mateusz Brzostowski – perkusja
Pragnę podkreślić, że na Novum Jazz Festival składają się również koncerty, które przyciągają rzesze fanów muzyki jazzowej. W tym roku w ramach tego festiwalu wystąpili: Marek Konarski Quartet, Marek Kądziela JAZZ ENSAMBLE, Mike Parker`s META Trio (USA+PL), Piotr Damasiewicz – INTO THE ROOTS.
Po pierwszym dniu występów festiwalowych odbył się tradycyjny jam session w gościnnej Restauracji Retro, który trwał aż do godzin porannych dnia następnego.

Wszystkim muzykom, fanom jazzu dziękujemy za stworzenie wspaniałej jazzowej atmosfery podczas trwania Novum Jazz Festival w Łomży!