NJF 2017


W dniach 17 – 19 listopada 2017 roku odbył się w Łomży Jubileuszowy X Novum Jazz Festival. Od pierwszej edycji festiwalu głównym jego punktem jest Konkurs na Nową Nadzieję Jazzu przeznaczony jest dla solistów (instrumentalistów, wokalistów), którzy nie ukończyli 30 roku życia. Jak co roku – chęć wystąpienia w finale tej międzynarodowej imprezy zadeklarowało kilkudziesięciu młodych jazzmanów. Jury po wstępnych eliminacjach zakwalifikowało do finałów 16 wykonawców. Finał odbył się w trzecim dniu imprezy 19 listopada.
Jury w składzie: Enzo Lanzo (Włochy) – przewodniczący; Adela Konop, Alicja Serowik, András Dés (Węgry), Tomáš Liška (Czechy), Efe Turumtay (Turcja), Nikola Zarić (Serbia), Maciej Afanasjew, Michał Jan Ciesielski, Michał Kapczuk, Jerzy Stelmaszczuk, Przemek Strączek, Karol Szymanowski, Mirosław Dziewa postanowiło przyznać:

  • I miejsce – Monika Malczak – wokal
  • II miejsce – Marcin Pater – wibrafon
  • III miejsce – Michał Marek Ciesielski – fortepian
  • wyróżnienie – Kacper Piotr Smoliński – harmonijka chromatyczna.

Laureatka I miejsca – Monika Malczak – otrzymała dodatkowe wyróżnienie w postaci występu jako jedna z gwiazd na festiwalu JAZZtrzębie w Jastrzębiu-Zdroju organizowanym przez gitarzystę Przemka Strączka w kwietniu 2018 roku.

Uczestnikom Konkursu akompaniowała stała sekcja w składzie: Kamil Zawiślak – fortepian; Damian Kostka – kontrabas; Luis Mora Matus (Chile) – perkusja.
Jury podkreśliło bardzo wysoki i wyrównany poziom Konkursu.
Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zainteresowanie Konkursem na Nową Nadzieję Jazzu.

Mirosław Dziewa
dyrektor artystyczny
Novum Jazz Festival