NJF 2020

autor plakatu: PIOTR SŁAWIŃSKI

Każdą edycję Novum Jazz Festival można określić jako wyjątkową, jednak trudno znaleźć odpowiednie określenie do tegorocznej XIII odsłony. Ogromne niedogodności spowodowane pandemią zmusiły organizatorów, aby festiwal w tym roku ograniczony został tylko do części konkursowej. Ale to właśnie ta część konkursowa – czyli „Nowa Nadzieja Jazzu” – z pierwotnego założenia była najważniejszym punktem festiwalu od początku jego powstania.
 Zatem – czyż nie powinniśmy być szczęśliwi, że XIII Novum Jazz Festival w ogóle odbył się – biorąc oczywiście pod uwagę coraz bardziej zacieśniające się szpony koronawirusa?
 Mimo wszystko odpowiedź nie może być oczywista, ponieważ Fani muzyki jazzowej w Łomży (i nie tylko) nie mogli w tym roku doświadczyć emocji związanych z konkursowymi zmaganiami… Emocji, których nie sposób z czymkolwiek przyrównać… Nie mogliście też Państwo być świadkami początku narodzin Nowej Nadziei Jazzu – co miało miejsce na każdej odsłonie tego konkursu od 2008 roku… Szkoda!
 Cieszmy się jednak, że ciągłość konkursu, istnienie Novum Jazz Festival zostało zachowane. Zapamiętajmy więc te nazwiska – oni w przyszłości swoją muzyką wynagrodzą tą przejściową izolację  od kultury, od jazzu… Gwarantuję!

Jury w składzie: Piotr Wojtasik, Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, Michał Szkil, Jerzy Stelmaszczuk, Mirosław Dziewa postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce ex aequo: Przemysław Chmiel – saksofony
                               Nikodem Krzysztof Kluczyński – kontrabas

II miejsce: Michał Jakubczak – fortepian

III miejsce ex aequo: Przemysław Kuta – perkusja
                                  Irena Zapolska – wokal

Jury postanowiło również przyznać 4 równorzędne wyróżnienia:
                                     Katarzyna Golecka – wokal
                                     Michał Kołodziej – kontrabas
                                     Miłosz Potoczny – gitara
                                     Michał Rab – gitara

W finale konkursu „Nowa Nadzieja Jazzu” udział wzięło 17 zakwalifikowano wykonawców. Jury podkreśliło bardzo wysoki jego poziom – o czym świadczy liczba nagrodzonych i wyróżnionych.

 Mirosław Dziewa
 dyrektor artystyczny
 Novum Jazz Festival