Przemek Strączek & Asian Strings Collective – „Three Continents”

Przemek Strączek & Asian Strings Collective „Three Continents” to najnowszy projekt muzyczny polskiego gitarzysty Przemysława Strączka z udziałem artystów z Azji i Ameryki Południowej. Fascynacja klimatem Dalekiego Wchodu zainspirowała muzyka do wykorzystania elementów kultury azjatyckiej w swojej twórczości. Wiosną 2015 roku projekt po raz pierwszy został zaprezentowany w Singapurze w ramach Shaw Foundation Symphony Stage w Ogrodach Botanicznych. Muzyka zespołu to kompozycje lidera w stylistyce jazzu, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej oraz world music. Atutem tego projektu jest muzyczne połączenie kultury polskiej, europejskiej, azjatyckiej i południowo amerykańskiej z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów chińskich tj; guzheng i erhu oraz instrumentów perkusyjnych. W skład zespołu wchodzą muzycy z trzech kontynentów.

Skład zespołu podczas koncertu:

  • Przemysław Strączek – gitary
  • Xu Fengxia (Chiny) – guzheng
  • Amy Yuan (Chiny) – erhu
  • Michał Kapczuk – kontrabas
  • Tomas Celis Sanchez (Meksyk) – instrumenty perkusyjne

O projekcie pisali:

Marek Dusza (Rzeczpospolita, Magazyn Audio)
„Nasz gitarzysta dokonał znakomitej syntezy brzmienia instrumentów klasycznych europejskich i chińskich, ale największą zaletą albumu są jego łatwo wpadające w ucho kompozycje. Bardzo dobra realizacja nagrań eksponuje te zalety”

Robert Ratajczak (Jazz Forum, LongPlay)
„Three Continents” to płyta idealnie wpisująca się w konwencję world music, wyposażona w świetne kompozycje, doskonale przemyślana i świetnie zrealizowana pod względem technicznym. Myślę że album winien otrzymać bardzo wysokie noty zarówno ze strony miłośników współczesnego jazzu jak i zwolenników muzyki etnicznej. Poza tym, to po prostu bardzo komunikatywna i przystępna płyta.

O muzykach:

Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku.Od kilku lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Szkockiego Stowarzyszenia Jazzowego Bridge Music. Autor pięciu płyt „Earthly Room” 2007,”Light & Shadow” – 2010 oraz „Evans” 2012 nagraną z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung i White Grain of Coffee – 2014, Three Continents – 2016. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok.

Xu Fengxia (Chiny) to instrumentalistka grająca na guzheng’u, pipie oraz sanxianie pochądzaca z Chin mocno wpisała się w nurt propagowania azjatyckich instrumentów tradycyjnych we współczesnej muzyce improwizowanej i instrumentalnej. W dzieciństwie członkini sławnej Shanghajskiej Orkiestry Kameralnej. Swoją karierę zaczęła w latach 80 gdzie była basistką pierwszej grupy rockowej w Shanghaju. Od lat 90 współpracuje z wieloma muzykami w Europie głównie z Niemiec wykonując repertuar experymentalny. Wynikiem tej współpracy są płyty nagrane z takimi muzykami jak Peter Brotzmann, Uwe Oberg czy Joe Fonda.

Amy Yuan (Chiny) – erhu (skrzypce chińskie) naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku 4 lat, laureatka wielu nagród, absolwentka Centralnego Konserwatorium w Pekinie oraz Królewskiej Akademii w Londynie, współpracowała z Pekińską Orkiestrą Kameralną, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, jako muzyk łączy tradycję chińską z muzyką klasyczną, występowała m.in. w Royal Albert Hall w Londynie, Birmingham Symphony Hall, Beijing Concert Hall.

Michał Kapczuk – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej oraz Akademi Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock). Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony na festiwalach „Tarnów Jazz Contest 2008” , „Krokus Jazz Festiwal Jelenia Góra 2009” i „Jazz Nad Odrą Wrocław 2010”, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za granicą (Francja, Czechy, Ukraina, Litwa, Bułgaria, Turcja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Kanada).

Tomas Celis Sanchez (Meksyk) Instrumentalista perkusyjny urodzony w Meksyku. Absolwent Akademii Muzycznej w Meksyku w klasie kontrabasu. Niezwykle ceniony sideman, znany m.in. ze współpracy z Ewą Urygą, Krzysztofem Ścierańskim, Anną Marią Jopek, Justyną Steczkowską, Ewą Bem oraz zespołem Raz Dwa Trzy. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival, Kikinda w Serbii.