MAREK KONARSKI QUARTET

Marek Konarski – polski saksofonista, kompozytor i improwizator.

Muzyk charakteryzujący się ciepłym i głębokim brzmieniem, rozpoznawalną frazą oraz niezwykłą wrażliwością muzyczną. Aktywny na scenie europejskiej zarówno jako lider jak i członek wielu projektów. Jego improwizacje są energiczne i pełne liryzmu, słychać w nich wpływ muzyki skandynawskiej, polskiej muzyki ludowej oraz be-bopu.

Od 2006 roku uczęszczał na zajęcia Małej Akademii Jazzu prowadzonej przez Boguława Dziekańskiego i gorzowski Jazz Club Pod Filarami, ta niezwykła forma edukacji zaowocowała zamiłowaniem do muzyki jazzowej. Obecnie saksofonista jest jej najmłodszym wykładowcą.

W 2011 roku wyjeżdża na studia do Danii, by kształcić się na Syddansk Musik Konservatorium. Od tamtego czasu na stałe współpracuje ze świetną duńsko-szwedzką sekcją rytmiczną: Carl Winter- fortepian, Johnny Aman – kontrabas, Anders Mogensen – perkusja, z którą do dziś koncertuje w Europie.

W 2012 roku z zespołem Tone Raw zostaje laureatem konkursu na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyka i Tańca w Warszawie i nagrywa debiutancki album „Tone Raw” dla SOS Music, który został bardzo dobrze oceniony przez krytyków. Krążek otrzymał cztery gwiazdki w prestiżowym miesięczniku ”Jazz Forum”.

Zespół oprócz saksofonisty tworzyli: Sebastian Zawadzki – fortepian, Thomas Kolarczyk – kontrabas, Kuba Gudz – perkusja.
Kwartet zagrał kilkadziesiąt koncertów promujących debiutancki album. Entuzjazm i energia, płynąca ze świeżych doświadczeń zaowocowała oryginalnym materiałem, który znalazł się na tej płycie.

Artysta zdobył wiele nagród dla najlepszego solisty na konkursach jazzowych, m.in. Poznań Blue Note Competition 2016, Tarnów Jazz Contest 2016, Young Nordic Jazz Comets 2015 w Helsinkach, Novum Jazz Festival 2014 w Łomży i wiele innych.

Jednym z  największych osiągnięć saksofonisty było otrzymanie tytułu Muzyka Roku 2015 na wyspie Fyn, nagroda przyznawana przez Duński Związek Muzyków Jazzowych. Okazało się to punktem zwrotnym w jego karierze. W tym samym roku do współpracy zaprosił go legendarny amerykański saksofonista Jerry Bergonzi, z którym zagrał koncerty w Polsce i Danii.

Od 2017 roku Konarski współpracuje z Tim’em Hagans’em- pochodzącym z Ohio trębaczem, trzykrotnie nominowanym do nagrody Grammy. Wiosną 2018 roku muzycy zagrali trasę koncertową w Polsce , w grudniu 2018 artyści nagrali wspólnie płytę “Eternal Forge”