MIKE PARKERS „META” TRIO

Mike Parker- kontrabas, kompozycje
Sławek Pezda – saksofon tenorowy
Damian Niewiński- bębny

Mike Parker „Meta” to nowy projekt rodzimego nowojorskiego basisty i kompozytora. Muzyka Parkera została opisana przez krytyków jako „genialna synteza wszystkich gatunków muzycznych”, a jego kompozycje czerpią z tak różnorodnych wpływów jak Charles Mingus, Radiohead, Maurice Ravel, Led Zeppelin, John Coltrane i David Bowie. Niektórzy określają jego muzykę jako „nieustannie zmieniającą swój kształt, ale z ciągłym muzycznym blaskiem chwały”.
Saksofonista tenorowy Sławek Pezda – z którym Parker zagrał setki koncertów w całej Europie współpracując przy projektach „Trio Theory” i „Unified Theory” – oraz perkusista Damian Niewiński – z którym Parker również zagrał setki koncertów funk/rock w zespole „Nat Osborn Band” – dzięki swoim muzycznym osobowościom – dostarczają grupie niezwykłej energii i ekspresji. Chociaż projekt „Meta” jest stosunkowo młody, to długa historia współpracy Parkera z każdym członkiem zespołu prowadzi do wyjątkowo spójnej jedności. „To jest turystyka muzyczna, latanie pierwszą klasą. To jest wspaniała zabawa – wręcz podmuch”.

Wideo:
„RFP” na żywo w Pradze: https://www.youtube.com/watch?v=0OK8g_aAmKI&feature=youtu.be
„Goldfingers” na żywo w Warszawie:https://www.youtube.com/watch?v=qBf7I1lfdtI
Klip z SamFest, Rumunia: https://www.facebook.com/watch/?v=530271057526804
http://mptheory.com/
https://www.facebook.com/MPTheory/

Mike Parker- kontrabas, kompozycje

Pochodzący z Nowego Jorku Mike rozpoczął karierę zawodową w wieku 17 lat grając koncerty funkowe i rockowe w nowojorskich klubach. Obecnie, mając 31 lat, ma na koncie koncerty w całej Europie i Ameryce z grupami jazzowymi i rockowymi, wygrał kilka międzynarodowych konkursów, zdobył wiele nagród, studiował i grał z największymi żyjącymi muzykami oraz nagrał 4 albumy z własnymi kompozycjami. Mike uczęszczał do Skidmore College, gdzie studiował Psychologię Ewolucyjną i Muzykę oraz spędził semestr za granicą, studiując kontrabas jazzowy w Conservatorium van Amsterdam. Po ukończeniu studiów z najwyższymi wyróżnieniami podróżował po Europie, zanim osiadł w Krakowie. Od tego czasu Mike nawiązał tam wiele kontaktów, co m.in. zaowocowało nagraniami drugiego i czwartego albumu z własnym oryginalnym materiałem. Jeśli nie gra w krakowskich klubach jazzowych, to można go spotkać koncertującego po Europie ze swoimi projektami muzycznymi „Trio Theory” czy „Meta” albo z nowojorskim rockowo-funkowym zespołem „Nat Osborn Band”.

Sławek Pezda- saksofon tenorowy

Ulubiony saksofonista Mike’a Parkera. Gra z Parkerem od ponad 6 lat współpracując przy projektach „Trio Theory”, „Unified Theory”, oraz najnowszym projektem „Meta”. Urodzony w Kolbuszowej, Sławek Pezda uzyskał tytuł magistra na Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej. Po 10 latach gry na saksofonie altowym Pezda postanowił zamienić go na saksofon tenorowy, czerpiąc inspirację z takich saksofonistów jak Mats Gustafsson, Evan Parker, John Coltrane, Pharaoh Sanders czy Albert Ayler. Na koncertach zyskał reputację dzięki swoim długim, intensywnym, często kakofonicznym solówkom.

Pezda jest zwycięzcą Art Of Improvisation Festival 2014, 12-tego Konkursu Baszta Jazz Festival, Międzynarodowego Konkursu Jazzowego Grupa Azoty Tarnów 2010 (z duetem Pezda/Gawęda jako solista), Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors 2011 (z PeGaPoFo) oraz 38-mego Konkursu „Klucz do Kariery” (z PeGaPoFo). Na konkursie w ramach VI Novum Jazz Festival w Łomży zdobył II miejsce. Można go również usłyszeć koncertującego z PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, Silberman New Sextet i własnym trio „The Flash!”.

Damian Niewiński- bębny
Niewiński jest absolwentem zarówno Akademii Muzycznej w Katowicach, jak i Akademii Muzycznej w Krakowie, w których uzyskał tytuł magistra na Wydziale Jazzu. Współpracował z tak znakomitymi artystami jak Janusz Muniak, Marek Bałata, Adam Kowalewski, Piotr Żaczek i wielu innych. W projekcie Parkera „Unified Theory” prezentuje oryginalne podejście do gry na perkusji. Razem z Parkerem jako członkowie „Nat Osborn Band” zagrali setki koncertów w całej Europie. Obecnie współpracuje również z Flue, Wojciechem Klichem, „Trzy”, Teatrem Witkacy w Zakopanem oraz jest rozchwytywanym muzykiem sesyjnym.