Julia Biłek

            Swoją muzyczną drogę Julia rozpoczęła pod kierunkiem wokalistki zespołu „Formacja Nieżywych Schabuff” –  Edyty Rusak. To ona zauważyła jej niespotykaną piaskową barwę głosu, którą pięknie wykorzystywała w interpretacjach utworów, zwłaszcza jazzowych.

Julia nie uczy się w szkole muzycznej, ale wciąż doskonali swoje umiejętności pod okiem wielu instruktorów i nauczycieli wokalnych, takich jak Gabriela Kapczuk oraz Maria Feduniewicz z Akademii Jazzu w Katowicach.

Julia przez rok uczęszczała także do Akademii Muzyki Rozrywkowej w Gdyni, pobierając naukę u słynnej wokalistki jazzowej – Grażyny Łobaszewskiej.

            Praca, wytrwałość i pasja mają odzwierciedlenie w wielu sukcesach odnoszonych przez Julię na konkursach wokalnych, w tym także jazzowych.

W 2019 roku Julia otrzymała nagrodę Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego oraz dwie nagrody specjalne XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Jedna z nich zaowocowała recitalem w klubie „Od nowa” w Toruniu z akompaniamentem zespołu instrumentalistów jazzowych „Music Team” pod kierunkiem Mikołaja Bienka, z którym Julia na co dzień współpracuje. O jej występie można było usłyszeć w III Programie Polskiego Radia MINI MAX podczas wywiadu Piotra Kaczkowskiego z Danielem Fabrykiewiczem, a utwór „Dziewczyna szamana” w wykonaniu Julii zadebiutował na antenie radia.

Kolejną nagrodą było I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Miłosnej w Chełmnie ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach której Julia wystąpiła z zespołem „Ajagore”.

Kolejnym sukcesem, o którym warto wspomnieć jest I miejsce na Junior Młyn Jazz Festiwal organizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia w Wadowicach.

Młoda wokalistka stała się też laureatką nagrody Grand Prix Międzynarodowego Młodzieżowego Festiwalu „Magnolia” w Warszawie. W ramach tej nagrody Julia została dwukrotnie zaproszona przez Muzeum Jazzu w Warszawie oraz Fundację Diamentowy Głos na występ na Zamku Królewskim w Warszawie podczas Nocy Muzeów. Julia wystąpiła tam również podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, otrzymując dyplom honorowy Muzeum Jazzu w Warszawie.

Niezapomnianych przeżyć dostarczył jej również udział w finale Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Za osiągnięcia w dziedzinie kultury w 2019 roku Julia została uhonorowana, jako najmłodsza laureatka w historii, prestiżową Nagrodą Miasta Czeladź.

            Julia wie, że jazz to właściwy kierunek w jej muzycznym życiu i będzie wytrwale dążyć do osiągnięcia wymarzonych celów, a wśród nich – komponowania własnych utworów.