JP COLLECTIVE

JP Collective to nowy projekt Jakuba Paulskiego i jego przyjaciół. Wspólnie grają od niedawna. Wyznacznikiem ich stylu jest surowe brzmienie saksofonów i trąbki. Artyści nawiązują do stylistyki freejazzowej i stawiają sobie jedno zadanie: nieść hymn wolności w postaci niczym nieskrępowanych improwizacji zawartych w skomplikowanych i nieregularnych utworach. A to wszystko, oczywiście, z lekkim przymrużeniem oka.

Zespół wchodzi do studia w lutym by wydać płytę we Włoskiej wytwórni Emme Record Label w czerwcu na festiwalu Toronto Jazz Festival 2022 (w ramach współpracy z Jazz Juniors).

Skład zespołu:

Jakub Paulski – gitara, kompozycje
Wojciech Lichtański – saksofon altowy
Mateusz Śliwa – Saksofon tenorowy
Cyprian Baszyński – trąbka
Tymon Trąbczyński – kontrabas
Maksymilian Olszewski – perkusja

Muzyka – przedpremierowe wykonanie utworów z nadchodzącej płyty „Free’odde” . Wszystkie kompozycje autorstwa Jakuba Paulskiego
Krótki opis:
„Free” jak „wolność”, „odd” jak „nieregularny”, „ode” jak „pieśń”.
W tych trzech hasłach zawarte jest przesłanie i zarazem przyczyna założenia sekstetu. Brzmienie zespołu to głębokie zanurzenie w intensywnym i surowym brzmieniu dwóch saksofonów i trąbki. Kompozycje nawiązują do stylistyki freejazzowej zaś artyści mają w nich jedno zadanie – nieść hymn wolności w postaci niczym nieskrępowanych improwizacji zawartych w skomplikowanych i nieregularnych utworach. A wszystko, oczywiście, z lekkim przymrużeniem oka.

Zespół zadebiutuje albumem „Free’odde” we włoskiej wytwórni Emme Record Label.

 

„(…) najbardziej w grze Kuby Paulskiego cieszy mnie to, że jego muzyki nie da się wpisać w żadną z tych wypracowanych przez dekady gitary w jazzie, nisz. Słychać szacunek dla mistrzów, to coś, co nazywamy sukcesją, nieustającą sztafetą pokoleń w każdej dziedzinie sztuki, ale to jest szacunek a nie podejście do jazzu na klęczkach.”
Piotr Iwicki, liner note płyty „Preludium”
„(…) muzykalny, z gracją prowadzi narrację bogatą w efektowne, zaskakujące rozwiązanie, ale jednocześnie komunikatywną i pełną autentycznych emocji.”
Rafał Zbrzeski, Jazz Forum 12/2020
W swojej twórczości Jakub stara się unikać utartych ścieżek – podąża własną drogą.
Jeden z wielu cytatów, z którym muzyk się utożsamia to: „Musimy nauczyć się łączyć moc racjonalnego umysłu z mądrością intuicji i uczciwością – i dopiero na tej podstawie odważyć się na ryzyko skoku w nową ideę.” Frederic Laloux z książki „Pracować Inaczej”

Jakub Paulski jest liderem zespołów takich jak: Jakub Paulski Trio, Jakub Paulski Quartet, Space Welders. Współtworzy zespół Paulski/Białowolski Quartet, z którym wydał płytę „Pick Yourself Up”. Jakub Paulski jest pomysłodawcą i organizatorem Wesoła Jazz Festiwal oraz cyklu koncertów „Opowieści Improwizowane”. Założyciel Fundacji Razem Dla Sztuki. Na początku października 2020, artysta wydał płytę „Preludium” z zespołem Jakub Paulski Trio. Gitarzysta jest laureatem licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, między innymi Grand Prix Jazz Juniors 2019 z zespołem Jakub Paulski Trio. Od 2018 roku pracuje jako nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie.