JOAQUIN SOSA QUINTET

Joaquin Martinez Sosa – cl, ts, flgh
Mateusz Kaszuba – p
Aniel Somellian – b
Machito – conga
Peter Somos – dr

Joaquin Sosa, uznany na świecie kubański muzyk jazzowy, utalentowany multiinstrumentalista, gra na klarnecie, saksofonie tenorowym i flugelhornie. Ukończył z wyróżnieniami Conservatorio Amadeo Roldan w Hawanie, w klasie klarnetu z muzyki klasycznej. Jego pasją zawsze jednak była muzyka jazzowa i to właśnie z nią związał swoją przyszłość artystyczną. Jako młody klarnecista zajął I miejsce w Krajowym Konkursie Instrumentów Dętych na Kubie oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie JOJAZZ, którego był najmłodszym uczestnikiem, w kolejnych latach zajął III miejsce w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Klarnetowym ICCC i I miejsce w Konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jego występy można było podziwiać na wielu festiwalach jazzowych na Kubie i Barbados, w Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Polsce, gdzie miał przyjemność występować z takimi wielkimi artystami jak: Wynton Marsalis, Victor Goines, Roy Hargrove, Horacio El Negro, Giovanni Hidalgo, Arturo Tappin y Frederic Yonnet. Joaquin był zaproszony przez 14-krotnego laureata nagród GRAMMY Maestro Paquito D’Rivera do występu w dwóch koncertach “Galician Connection” i “100 Años de Bebo”. W jego opinii, Sosa to “jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych muzyków we współczesnym świecie klarnetu”. W 2019 roku nagrał pierwszy autorski album jazzowy “Caminando”. W 2021 roku Sosa wydał drugi album „Joaquin Sosa Quartet – Katowice Session”, który został doceniony przez Europe Jazz Network i pojawił się na liście Europe Jazz Media Chart w lipcu 2021.

“To sama przyjemność słuchać jak grasz” – Ken Peplowski

„(…) Joaquin Sosa – fantastyczny młody Kubański klarnecista” – Paquito D’Rivera

Mateusz Kaszuba jest absolwentem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Obecnie jest studentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Piotra Wyleżoła. Laureat wielu prestiżowych konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej (m.in.: I. miejsce na 22. i 23. Bielskiej Zadymce Jazzowej, II. miejsce na Krokus Jazz Festival, nagrody specjalne na Jazz Juniors, I. miejsce na Tarnów Jazz Contest, II. miejsce na Młoda Nadzieja Jazzu Novum Jazz Festival, Grand Prix School & Jazz Festival).

Aniel Somellian, ukończył prestiżowe Konserwatorium Muzycznym w Hawanie imienia Amadeo Roldan, w dziedzinie gitary klasycznej jednocześnie ucząc się gry na kontrabasie i gitarze basowej.

Po studiach rozpoczął karierę międzynarodową występując w Dubaju, na Sri Lance (gdzie nagrałe album „Odyssey”), w Paragwaju, Nikaragui, Urugwaju i Brazylii, gdzie mieszkał ponad 7 lat tworząc i grając z lokalnymi artystami. Stworzył tam swój zespół Aniel y el Quilombo, z którym jako lider nagral płytę „Quilombo”. Występował z artystami takimi jak Giovanni Hidalgo, Ifiude, Daymé Arocena, Yaniel Matos, Dona Inhá, Felipe Lamoglia, Joaquin Betancourt, Fernando Ferrer Xenia frança, NelsonAires, Luedji Luna, Sebastian Notini, Nailor Azevedo (The Proveta), Yasek Manzano, Spanish Ballet From Cuba, Alckemi big band, Janusz Szrom, Piort Schmidt i Henryk Miśkiewicz.

W czerwcu 2021 roku, po wygranym konkursie młodych talentów w Radio Katowice z kwartetem Joaquin Sosa wystąpił na festiwalu Lotos Bielska Zadymka 2021.

Barbaro Crespo aka Machito, znany również pod pseudonimem „La Clave de Barrio”, jest śmiałym odkrywcą i oryginalnym twórcą wyróżniającym się własnym muzycznym językiem i mistrzowskimi umiejętnościami perkusyjnymi. W swojej ponad 15-letniej karierze Machito brał udział w wielu festiwalach, występował w teatrach, telewizji i na popularnych wydarzeniach na arenie międzynarodowej (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA, Kongo, Kuba itp.). Od 2013 roku Machito jest związany z najpopularniejszym zespołem rumby na Kubie „Adonis y Osain del Monte”, a w latach 2017-2020 brał udział we francusko-kubańskim afro-jazzowym projekcie muzycznym „Que vo-la?”. Obecnie Machito rozwija także własne projekty muzyczne, współpracując z innymi artystami w Europie. Oprócz występów na międzynarodowych scenach, Machito prowadzi kursy mistrzowskie we wszystkich rodzajach tradycyjnych rytmów afro-kubańskich, dzieląc się swoją ogromną wiedzą na temat historii i kubańskich korzeni. Jego uczniowie przyjeżdżają z całego świata, aby uczyć się od tego wielkiego mistrza gry na perkusji.

Peter Somos, perkusista pochodzący z Budapesztu, gdzie dorastał w rodzinie muzyków. Od 14 roku życia aktywny na profesjonlnej scenie. Po 7 latach studiowania gry na fortepianie przerzucił się na perkusję. W wieku 15 lat zaczął grać z czołowymi węgierskimi muzykami, zarówno ze sceny popowej jak i jazzowej (Nikoletta Szoke, Robert Szakcsi Lakatos, Janos Egri, Laci Gaspar, UP i wielu innych). Następnie dołączył do zespołu Besh o droM. Po dwóch latach intensywnego koncertowania w Europie i poza nią, po występach na głównych scenach wielu festiwali, rozpoczął studia uniwersyteckie w Rotterdamie w Holandii. Tam miał okazję grać z takimi artystami jak Abel Marcel Calderon, Stefan Lievestro, Amik Guerra, Reinier Baas – z niektórymi z nich nadal współpracuje. Ukończył summa cum laude w 2014 roku