Piotr Matusik Quartet

10006201_571685849594126_87914755_nW maju 2014 roku zarejestrowany został materiał dźwiękowy zawierający znakomite kompozycje jednego z największych, najbardziej cenionych i rozpoznawalnych pianistów jazzowych na świecie jakim jest Armando „Chick” Corea. Artysta ten od lat sześćdziesiątych XX wieku kreatywnie działa komponując, koncertując, biorąc udział w wielu zróżnicowanych, ciekawych projektach. Jest doceniany najważniejszymi nagrodami w dziedzinie sztuki muzycznej. Do najnowszych z jego wydawnictw płytowych należą pozycje takie jak „Portraits”, „Vigil” czy „Trilogy”. Corea został uhonorowany rozlicznymi, istotnymi nagrodami świata muzyki takimi jak Grammy, czy nagrodami „Downbeat Magazine”, „JazzTimes Magazine”.

Chcąc wnieść na polską scenę jazzową element uhonorowania twórczości tego wielkiego artysty, pianista młodego pokolenia jakim jest Piotr Matusik postanowił nagrać kilka jego kompozycji. Program nagrania starannie dobrany stanowi sześć utworów z początku twórczości mistrza. Zawierają się one w okresie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Są nimi: „Now he sings now he sobs” z płyty o tym samym tytule, na której znajduje się również znany utwór w metrum 3/4 a jest nim Windows, który także został zarejestrowany. „Tones for Joan’s bones” z płyty o tym samym tytule to piękna ballada z tematem zagranym przez fortepian, „The One Step” utwór z elektronicznie brzmiącej płyty zatytułowanej „Friends”, tutaj w akustycznym wydaniu, „Litha” oraz piękny temat „You’re everything” zaśpiewany przez basistę Dariusza Ziółka.

Do zespołu Piotr Matusik zaprosił świetną zgraną z sobą sekcję rytmiczną, którą stanowią znakomici muzycy znani już od lat na scenie jazzowej, basistę Dariusza Ziółka oraz perkusistę Adama Buczka. Na saksofonie tenorowym zagrał kreatywny improwizator, świetny muzyk młodego pokolenia Jakub Chojnacki, od dwóch lat absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Lider kwartetu to pianista, kompozytor uhonorowany w ostatnich dwóch latach wieloma nagrodami. Większość z dotychczasowych sukcesów odniósł w kwartecie młodego skrzypka Bartosza Dworaka. Kwartet zdobył nagrody Grand Prix konkursów Lotos Jazz Festiwal 2014 oraz Jazz Juniors 2013. Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania drugiej płyty na którą materiał pisze właśnie Piotr Matusik. Pianista w roku 2014 został laureatem pierwszej nagrody Novum Jazz Festiwal i uhonorowany tytułem Nowa nadzieja jazzu. Autorzy recenzji koncertów podkreślają biegłość techniczną, charyzmatyczność interpretacji wykonywanych utworów oraz oryginalność kompozycji autorstwa Piotra Matusika.

Materiał płyty „Tribute to Chick Corea” brzmi energetycznie, stylowo swinguje dzięki pracy doskonałej sekcji rytmicznej w osobie Dariusza Ziółka, który obdarza nas dodatkowo obszernymi wirtuozowskimi solami i scatującym wokalem oraz Adama Buczka, który gra bardzo stylowo i energetycznie zarówno pałkami jak i miotłami a jego werbel wręcz zachwyca brzmieniem. Jakub Chojnacki urzeka pięknym brzmieniem, jego sola są kreatywne, zróżnicowane a tematy zagrane emocjonalnie.

„Tribute to Chick Corea” to płyta, na której usłyszeć możemy dawkę energetycznego, akustycznego jazzu zawartego w znakomitych kompozycjach jednego z najbardziej znanych pianistów jazzowych na świecie – Chick’a Corea’i. Zainspirowany jego twórczością pianista młodego pokolenia jakim jest Piotr Matusik postanowił oddać hołd mistrzowi, nagrywając jego kompozycje wspólnie z doświadczonymi muzykami: Dariuszem Ziółkiem – bass, Adamem Buczkiem – drums oraz Jakubem Chojnackim – tenor saxophone. Kwartet Piotra Matusika gra energetycznie, stylowo swinguje, oddając oryginalny klimat kompozycji Chick’a Corea’i. Usłyszymy kreatywne introdukcje oraz solówki fortepianu, piękne brzmienie saksofonu jak i niesamowicie zgraną ze sobą, wirtuozowską sekcję rytmiczną.

Piotr Matusik Quartet “Tribute to Chick Corea”

Piotr Matusik – piano
Jakub Chojnacki – tenor saxophone
Dariusz Ziółek – bass
Adam Buczek -drums
muzyka: Chick Corea