ARTUR TUŹNIK/THOMAS AGERGAARD – „CASCADES”

Międzypokoleniowy duet pianisty Artura Tuźnika i duńskiego weterana saksofonu Thomasa Agergaarda po udanych koncertach w salach koncertowych w Danii, nagrał album CASCADES, którego premiera przypada na jesień 2022. Niezwykle oryginalne podejście do złożonych harmonii oraz melodii folkloru zarówno polskiego jak i skandynawskiego przyciąga słuchaczy prostotą wypowiedzi połączoną z żywiołową improwizacją, dynamiczną i nierzadko abstrakcyjną.

Artur Tuźnik – fortepian

Artur Tuznik to polski pianista od 14 lat mieszkający w Kopenhadze. Znany z wirtuozowskiego stylu gry, dał się poznać na arenie międzynarodowej jako zwycięzca wielu konkursów jazzowych w Europie, zaczynając od Novum Jazz Festival w Łomży 2008. Tuźnik studiował zarówno w Rhythmic Music Conservatory, jak i Royal Danish Academy of Music i obecnie często tworzy na pograniczu muzyki klasycznej i jazzowej. Albumy jego tria, kwintetu, sekstetu oraz crossoverowego The Space Above zostały w ostatnich latach doskonale przyjęte przez krytykę oraz publiczność. Artur Tuźnik miał okazję współpracować z artystami takimi jak: Tomasz Stańko, Chris Cheek, Danish Radio Big Band, Thomas Agergaard, Thomas Blachman, Maciej Obara, Piotr Damasiewicz, Kuba Więcek, Janne Mark i wieloma innymi. W ciągu dwóch ostatnich lat Tuźnik brał udział w produkcjach Duńskiego Radia m.in „P8 Jazz-Alive” i „DR Fredagsscenen”, gdzie grał i prezentował swoją muzykę na żywo w TV DR2 i radiu P8-Jazz.

„Tuznik, majac 33 lata nalezy do elity pianistow jazzowych w Skandynawii”
Kristelig Dagblad – Danish daily newspaper

 

„ARTUR TUZNIK TO JEDEN Z NAJCIEKAWSZYCH POLSKICH PIANISTOW OSTATNICH LAT”
Jazz Forum (PL) – jazz magazine

www.arturtuznik.com

 

THOMAS AGERGAARD – saksofon

Imponująca lista artystów z jakimi występował i nagrywał Thomas Agergaard to m.in nazwiska takie jak:

Marilyn Mazur, Ray Charles, Bob Berg, Katinka Bjerregaard, Povl Dissing, Jesper Lundgaard, Enrico Pieranunzi, Helge Lien, Django Bates, Miroslav Vioutes, Andrew Hill, Bob Berg, Nils Peter Molvær, Lars Jansson, John Tchicai, Peter Ole Jørgensen, Zapolski Quartet, Tim Berne, Marc Ducret, Kim Kristensen, Jim Blac, Hank Roberts, Scott Colley, Nasheet Waits, Herb Robertson, Herlin Riley,Jon Fält, Adam Rudolph.

Thomas to niezwykle różnorodny artysta – od występów po całym świecie z różnymi zespołami, w tym ze swoim wieloletnim Ok Nok Congo, przez nagrania z oktetem Andrew Hilla, ponad 20 albumami jako leader oraz co-leader, wydawnictwami na DVD, a także wieloma kompozycjami na zamówienie – Thomas nigdy nie bał się wyzwań. Przez całą swoją karierę równolegle działał jako malarz, jego abstrakcyjne formy wypowiedzi były doceniane przez krytykę a sam artysta jest również znany ze swojej wiedzy historycznej i naukowej, którą wzbogaca swoje formy wypowiedzi artystycznej. Jest to także bardzo oryginalny efekt na koncertach, gdyż Thomas często przeplata koncerty fascynującymi historiami i anegdotami.

Jego potężny dorobek można zobaczyć pod linkiem:
https://www.thomasagergaard.com/